RHS Frampton and Beazley Past Winners

2000
AEB: Daniel Donaghy (Ridge Danyers College, Cheadle Hulme) and Adelene Garvin (Clarendon House Grammar School, Ramsgate, Kent)
Edexcel: Catherine L. Long (Simon Langton Girls’ School, Canterbury)
NEAB: Andrew Counter (Stockport Grammar School)
WJEC: Iwan Williams (Ysgol Gryfan Ddwyiethog Dyffryn Teifi, Llandysul)

2001
AQA: Gemma Hayward (Ludlow College)
Edexcel: Eliza Sydney Kate Coleman (Wycombe Abbey School)
OCRSA: Elizabeth Osborne (Oxford High School)
WEJEC: Mari Lewis (Ysgol Caereinion, Welshpool)

2002
Edexcel: Ella Davies (Redlands High School, Bristol)
OCRSA: Laura Venning (Somervale School, Bath)
WJEC: Katie Fisher (Penglais School, Aberystwyth)

2003
AQA: Mathew R.J. Neal (Leicester Grammar School)
OCRSA: Henry Ellis (Eton College)

2004
AQA: Clare Harrisson (Greenhead College, Huddersfield)
OCRSA: Natalie Claire Whitty (Camden School for Girls, London)
WJEC: Thomas R.J. Davies (Penglais School, Aberystwyth)

2005
AQA: Andrew J. Dooley (Birmingham)
OCRSA: Austen Sanders (Leicester)
WJEC: Alice Lawson ( Dover) Charlotte Hunter (Deeside)

2006
AQA: Thomas Allan Smith (Harrogate Grammar School) and Emma J McCarroll (St Bernard’s Convent School)
OCR: Thomas Holyord (Leeds Grammar School)
SQA: Mark J Scott (George Heriot’s School)
OCR: Thomas Holroyd (Leeds Grammar School)

2007
OCR: Clare Walker-Gore (Wakefield Girls’ High School)
Equal best performances were achieved by:
Edexcel: Alissa Davies (Wycombe Abbey School), Eleanor McCausland (Hills Road Sixth Form Centre, Cambridge) and Adhuv Prinja (King Edward’s School, Birmingham)
AQA: Joshua Bennett (Adam’s Grammar School, Newport), Jenny Buckley (Roundhay School, Leeds), Miriam Cantwell (Dame Allan’s Sixth Form School, Newcastle upon Tyne), Margaret Dunne (St Benedict’s Catholic School, Bury St Edmunds), Williams Ellison (High Storr’s School, Sheffield), Lauren Gardland (Rounday School, Leeds), Arpana Godhania (Wyggeston and Queen Elizabeth I College, Leicester), Jacqueline Grimsey (St Benedict’s Catholic School, Bury St Edmunds), Noam Harris (Cambridge Centre for Sixth Form Studies), Rebecca Helm (Parkstone Grammar School, Poole), Fiona McCollum ( Leicester Grammar School), Catherine McDonald (King Edward VII School, Sheffield), Imogen Sutton (Wolverhampton Girls’ High School), James Taylor ( Liverpool Blue Coat School)

2008
AQA: Naomi Geraghty, The William Howard School, Cumbria
Edexcel: Isabel Richards, King Edward VI Handsworth School for Girls
WJEC: Rhian Jones, Ysgol Gyfun Bro Myrddin, Croes-y-Ceiliog2009
OCR: Lucy Parker, Oxford High SchoolWJEC: Natalie Williams, Blaengwawr Comprehensive School, Aberdare

2010
Edexcel: Claire Smith (Wallington County Grammar School)
OCR: Anna Glendinning (Prince Henry’s Grammar School, Otely)
CCEA: Katherine O’Donoghue (Sullivan Upper School, Belfast) and Emily Hamilton (Methodist College, Belfast)
SQA: Charlotte Gorman (Lenzie Academy, Glasgow) and Arthur Learoyd (Morrison’s Academy, Perthshire)

2011
OCR: Kishan Koria (Kent College, Canterbury)
AQA: Helena Kipling (Parkstone Grammar School, Dorset)
SQA: Zara Reid (Glasgow Academy)
CCEA: Amy Taylor (Coleraine High School)

2012
AQA: Georgia Perry (St Mary’s Calne, Wiltshire) and Nicholas Hudson (Notre Dame High School, Sheffield)
WJEC: Angharad Gilbey (Penglais Comprehensive School)
OCR: Jack Barden de la Croix (Hampton School, Middlesex)
CCEA: Andrew Henderson (Banbridge Academy, Belfast)
SQA: Alice Williamson (George Watson’s College, Edinburgh)

2013
AQA: Natalie Stuart (Stratford Girls’ Grammar School)
WJEC: Peter Lloyd-Williams (Cardiff High School)
OCR: Dominic Taylor (Eton College), Charles Harrison (Tiffin School, Kingston upon Thames) and David Klemperer (Magdalen College School, Oxford)
CCEA: Aaron Crossey (Bangor Grammar School)
SQA: Alice Williamson (George Watson’s College, Edinburgh)

2014
AQA: Phoebe Homer (Nonsuch High School for Girls, Cheam)
WJEC: Joseph Maggs (Olfcha School, Swansea)
OCR: Paloma Vince (Farnborough Hill School)
SQA: Marcia McSwegan (Whitehill Secondary School, Glasgow)

2016
OCR: Jack Dawson (Abingdon High School)
WJEC: Shona McEvoy (Ysgol Dewi Sant)
SQA: Emma Barnett (St Margaret’s School for Girls) and Esme Pringle (Peebles High School)

2017
AQA: Emma O’Callaghan (Tiffin Girls’ School)
OCR: Pink Squire-Lindsay (Westminster School)
WJEC: Annabel Lyle (Gowerton School, Swansea)
Pearson/Edexcel: Jacob Judah (Lycee Charles de Gaulle), Mohammed Ameer Bin Ismail (Royal Grammar School, High Wycombe), Mollie Biggadike (Queen Elizabeth’s Grammar School, Horncastle), Amber Abrahams (North London Collegiate School)
SQA: Oliver Rhodes (Stewart’s Melville College)